15 Ekim 2014 Çarşamba

AÇIKLAMALI ERKEK BEBEK CEKETİ
Kızlar için çok model olduğu için ben de erkek bebekler için çalışıp duruyorum sürekli. Değişik olsun, güzel olsun, biraz büyük abilerinin kıyafetlerinden esinleneyim diye. Bu ceketi tamamladım. Şimdi sıra geldi açıklamasına.
AÇIKLAMASI: Örgünün her tarafı düz örgü olacak.


SOL ÖN: 40 İlmek Provisional Cast-on  şeklinde şişe ilmek atalım.18 Sıra düz örgü ördükten sonra ikiye katlayıp ilmekleri birleştirelim.Yukarıdaki tekniği bilmeyenler google de aradıklarında videosunu bulabilirler.


Bu şekilde katladıktan sonra ön patından resimde görüldüğü gibi 11 ilmek arttırıyoruz. Bu şekilde 15 sıra ördükten sonra, Bel tarafından gelirken  30 ilmek ör, 2 ilmek kes(ilik için) 6 ilmek ör, 2 ilmek kes(ilik için), 4 ilmek ör, 2 ilmek kes(ilik için) kalan 7 ilmeği düz ör ve sırayı bitir. 15 sıra ördükten sonra aynı şekilde ikinci ilikleri açalım. 


İlikler açıldıktan sonraki örgünün son hali bu şekilde olacak.  Daha sonra ön patından başlamak şartıyla 10 ilmek örüp 11.nci ilmeğe işaret konulacak. Bu işaretin anlamı her düz örgüde işaretciğin hem sağından, hem solundan bir adet ilmek arttıracağız. 
Başlangıçtan (kat yerindeki başlangıçtan) itibaren 44 sıra ördükten sonra koltuk altı için 3,2,1,1 kes aynı anda da yaka kısmındaki arttırmaları yapmaya başlayalım. İlmek sayısı takribi 60 ilmek olunca yaka kısmından 37 ilmeği keselim ve kalan 23 ilmeği 4 sıra daha ördükten sonra omuz için hepsini bir kerede kes. Örgünün bitmiş hali aşağıdaki gibi olacak.
Ortada görünen arttırma yerleri daha sonra içe katlanacak ve elle gizli dikiş yapılacak.
Bu resim örgünün önden görünüşü, aşağdaki resim ise arkadan görünüşü.
ARKA:65 İlmek aynı şekilde başlanıp koltuk altına gelince yine öndeki gibi 3-2-1-1 kesip omuz seviyesine gelince hepsini bir defada kapatıyoruz. Omuzları diktikten sonra resimde gösterildiği gibi yakayı topluyoruz.
Ördüğümüz bu örgüyü de içe katlayıp elle gizli dikiş yapıyoruz. Aşağıdaki resim gibi katlıyoruz. Anlaşılsın diye içten görünümünün resmin içektim.

KOL: Yine aynı şekilde 40 ilmek başlanır, her 4 sırada her iki yandan da 1'er ilmek arttırılır. (Yaklaşık 59 ilmek olacak) Yeteri uzunluğa gelince ise şu şekilde kesilir. 3-2 daha sonra 7 kere 1 ilmek, 1 kere 2 ilmek, 2 kere 3 ilmek, 1 kere de 4 ilmek kesilir. 
NOT: Ben burada örgü olarak kal sayılarını verdim. Dikiş yapmak isteyenler kolu yarım örüp, altına kumaş ekleyebilirler. Koldaki düğmeleri açınca uzun kollu oluyor.  HERKESE KOLAYLIKLAR DİLİYORUM.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder